* Купувайте по-икономични и незамърсяващи околната среда коли. Кола с разход на гориво 3.8 литра на 100 километра изхвърля в атмосферата около 50 тона въглероден двуокис по време на целия период, в който е в експлоатация. Ако намалите двойно разхода на гориво ще намалите наполовина вредните емисии. Запознайте се с многото намиращи се на пазара нови превозни средства задвижвани с чисто алтернативно гориво. Откажете се от разни екстри като автоматична скоростна кутия и задвижване на 4-те колела (4WD) – те често са ненужни и водят до повишен разход на гориво.
• Поддържайте колата си в добро състояние. Редовно настройвайте двигателя си, сменяйте маслото, грижете се гумите да бъдат винаги добре напомпани – правилната поддръжка може да увеличи ефективноста на горивото на вашата кола до 10% и да намали отделянето на вредните емисии.
• Карайте колата си по-малко. Всеки един галон газ, който вашата кола изгаря, отделя около 22 фунта атмосферно стоплящ се въглероден двуокис. Намалявайки с 5 мили шофирането си всеки ден бихте допринесли за това тонове въглероден двуокис да не навлязат в атмосферата.
• Не пътувайте сами. Ако всяка кола возеше поне още един пътник всеки ден ще се спестят 32 милиона галона гориво (както и замърсяването причинено от това гориво).
• Оставете колата си вкъщи. Създайте си навика да пътувате с автобуси или влакове колкото може по-често ( само помислете за всичките нови хора, които ще срещнете ). За кратки разстояния карайте колело или вървете пеша където е възможно.
• Говорете с кмета и общинарите за построяването на пешеходни и велосипедни пътеки, както и за възможността цели улици да бъдат затворени за автомобили и да бъдат използвани само за пешеходци и велосипедисти.
Спестете енергията у дома
• Купувайте енергийно спестяващи изделия и продукти. Когато купувате нови уреди, купете тези, които са с най-висок и ефективен енергиен рейтинг. Търсете жълтия и черен етикет за Енергийно Ръководство на продукта. Най-ефективните модели имат Енергийна Звезда на етикета, което показва, че продукта, който ще използвате спестява с 20-40% енергията от другите стандартни продукти. Според EPA, едно американско домакиство може да спести около 400$ на година от сметки за ток, с продукти, които имат Енергийна Звезда на етикета.
• Преминете към компактни флуоресцентни крушки. Сменете обикновените крушки, които използвате у дома с такива флуоресцентни. Те са доста по-скъпи от обикновените крушки, които сте свикнали да ползвате, но издържат 10 пъти по-дълго време и могат да спестяват 30$ на година от разходите ви за електричество.
• Нагласявайте температурата на парното и охлаждащите урeди правилно. Проверете термостатите във вашия дом за да сте сигурни, че те са поставени правилно и не прахосват енергия. Поставете електронен термостат, който ще позволи на температурата да пада до определено ниво през нощта докато спите и да се повишава преди да се събудите. През зимата нагласете термостата на 68 градуса (по Фаренхайт) през деня и на 55 (по Фаренхайт) през нощта. През лятото го поддържайте на 78 градуса(по Фаренхайт). Запомнете, че водните радиатори работят най-ефективно между 120 и 140 градуса(по Фаренхайт). Направете температурата в хладилника си 37 градуса(по Фаренхайт) а на камерата му 3 градуса(по Фаренхайт). Използвайте термометър, който да отчита и следи температурата.
• Изгасете лампите. Изгасете лампите и другите електрически уреди като телевизор и радио когато не ги използвате. Това е елементарно, но пък изненадващо колко често го забравяме. Инсталирайте автоматични таймери за светлините, които хората във вашия дом често забравят да изгасят като напуснат стаята. Където е възможно използвайте реостати за регулиране на силата на светлината.
• Използвайте по-ефективно уредите си. Начинът, по който ги използвате може да промени количеството енергия, която те прахосват. Уверете се, че уплътнителят на фурната ви е стегнат и издържа когато искате да отворите фурната и да надникнете, всяко едно такова отваряне понижава температурата с 25 градуса(по Фаренхайт). Подгрявайте само толкова колкото е необходимо, избягвайте поставянето на фолио – храната ви няма да се сготви по-бързо. Вашият втори най-голям потребител на енергия, след хладилника, е сушилнята за дрехи. Сушилните поставени на по-топли места в къщата работят по-ефикасно. Почиствайте филтъра след всяко зареждане и сушете само когато сушилнята е пълна. И не забравяйте, че простирането на дрехите навън, на слънце и въздух е най-ефикасно и енерго спестяващо.
• Проверете предлаганите услуги за стимулиране на ефективноста на енергията. Компаниите за такива услуги имат програми, които насърчават ефективноста. Разберете дали се предлагат безплатни проверки за домашната енергия, отстъпки при ефективно използване на енергията за осветление и при използване на уредите, понижаване на тарифите. • Уплътнете къщата или апартамента си. Неуплътнените домове и апартаменти допускат доларите за енергия да изтичат надалеч. Уплътнете прозорците и вратите. Уверете се, че вашият дом има подходящата изолация. Много стари къщи нямат такава, особенно на таванските помещения. Вие можете да проверите изолацията собственоръчно или да го направите чрез услугите на компанията като част от проверката за ефективноста на енергията.
• Изберете енергия получена от неизчерпаеми източници. Много потребители вече могат да изберат енергийния си доставчик. Ако имате възможност да избирате, изберете такъв, който използва за производството на енергия неизчерпаеми ресурси като слънчева енергия, вятър, водноелектрически турбини или геотермална енергия. Жителите на Калифорния, Пенсилвания, Ню Джърси и Тексас могат да получат помощ при избора си на чиста енергия от Power Scorecard развита от NRDC и други групи.
• Позволете на слънцето да засияе вътре. Най-евтиния и най-ефективен източник на светлина и топлина често е точно под вашия прозорец. През слънчевите дни вдигнете щорите, махнете завесите, не спускайте капаците за да позволите на слънцето да освети дома ви безплатно. Не забравяйте, че влизащата в стаята ви слънчева светлина е също и индиректна слънчева топлина. Дори и през студените зимни дни слънчевите лъчи влизащи в стаята могат да вдигнат температурата с няколко градуса.
Пестете ресурсите вкъщи
* Рециклирайте материалите, които използвате. Рециклирането пести ресурси, намалява употребата на токсични химикали, ограничава употребата на енергия, помага за спирането на глобалното затопляне, запазва водния запас и замърсяването на въздуха. Ако там където живеете не се прилага каквато и да е програма за рециклиране – говорете с местните власти и ги подкрепете за прилагането на такава. Междувременно разберете къде може да занесете за рециклиране неща като хартия, картон, стъкло, алуминий, пластмаса и автомобилни гуми и си направете труда да отидете до там.
• Купувайте рециклирани продукти. Върху етикетите и опаковаките на продуктите търсете тези с най-голямо съдържание на рециклирани материали. Тогава ще сте сигурни, че материалите за производство на тези стоки вече са били използвани веднъж. Опитайте се да купувате хартия, в чието съдържание има над 50% рециклирани материали.
• Органична тор. Употребата на органична тор намалява проблема с претъпканите сметища и ни подсигурява много качествена тор за градини и растения. Потърсете такава тор. Ако искате да си произведете сами – започнете с тревата събрана когато косите двора си, събирайте отпадъците от плодове и зеленчуци останали ви след хранене, както и това, което остава след като сте си направили кафе. Ако не знаете как да си направите тор от органични отпадъци вижте този практичен наръчнник.
• Купувайте продукти с по-малко материал вложен в опаковките им. Голям процент от хартията, картона и пластмасата, която използваме е във вид на опаковки – по-голямата част, от които са просто ненужни.
• Ползвайте стоки за многократна употреба. Отивайки на пазар вземете си собствена пазарна чанта направена от плат. Заменете пластмасовите и хартиени чаши с керамични и самобръсначките за еднократна употреба, с такива, които могат да бъдат използвани многократно. Не взимайте ненужните пластмасови чинийки и кутии, както и салфетките и сламките, когато купувате храна за вкъщи. У дома използвайте хавлиени кърпи за подсушаване вместо домакинските хартиени ролки. Ако трябва да пренасяте храна използвайте кутии за многократна употреба вместо алуминиево или прозрачно найлоново фолио.
• Когато косите трева оставяйте окосеното на място. Окосеното сено наторява добре когато започне да се разлага. Оставяйки сеното на поляната си увеличава и без това недостатъчното място на сметищата.
Пестете ресурси когато сте на работа
• Купувайте енергийно ефективно офис оборудване.Oборудването обозначено с различен брой звезди взависимост от енергията, която спестява е добър избор както за офиса така и за дома. Според ЕРА енергоспестяващото оборудване може да спести до 75% от общото потребление на ток.
• Рециклирайте. Ако в офиса ви не се прилага програма за рециклиране говорете с вашия шеф за стартирането на такава. Добро начало би било хартията, алуминиевите кутийки за безалкохолно, както и пластмасовите бутилки. След като персонала изгради навик за рециклиране можете да добавите и други неща. Поставете контейнери или кошчета за отпадъци на удобни места за събиране на различни видове материали и направете така че всички да знаят, че ги има.
• Насочете се към покупки само на щадящи природата продукти. Насърчавайте компанията ви да купува хартия и пластмасови материали направени от рециклирани суровини. Компаниите трябва да избягват хартиени продукти направени от 100% чиста целулоза и да започнат купуването на хартия, в която поне 30% от суровината е рециклирана. Също търсете метални и пластмасови продукти направени от рециклирани или отпадъчни материали.
• Пестете хартията. Не принирайте всеки имейл или бележка, които получавате. Прочетете и изтрийте тези, които са ви ненужни а останалите съхранете в електронен вид. Уверете се дали копирната машина в офиса ви може да копира двустранно и наложете на всички около вас навика да го правят. Ако колегите ви откажат говорете с поддръжката да настрои копирната машина и принтера така, че автоматично да копира от двете страни на листа вместо едностранно. Така настроена една машина може да намали разходите за хартия със средно 60$ месечно и разбира се – пести хартия. Още повече може да спестите ако използвате празните страници на вече принтирани документи за водене на бележки, както и да принтирате не толкова официални документи.
• На сбирки и банкети в офиса използвайте посуда за многократна употреба. Ако работите в офис където всеки ден задължително се събирате на кафе или закуска говорете с офис мениджъра да инвестира в керамична посуда вместо постоянно да се ползват и изхвърлят пластмасови чаши и чинийки. Ако все пак се окажете в ситуация, когато трябва да се използват съдове за еднократна употреба изберете такива направени от материал, който е биологично разграждащ се.
• Ако си носите храна от вкъщи носете такава, от която остават най-малко отпадъци. Съхранявайте храната си в кутии за многократна употреба вместо да използвате фолио или найлон. Занесете в офиса си нож, вилица, лъжица и платнена кърпа за да не се налага употребата на пластмасови такива и хартиени салфетки. Ако си носите от вкъщи топли или студени напитки го правете в термос а на работа си ги пийте от вашата си керамична чаша. Настоявайте и окуражавайте работодателя си да използва само рециклирана хартия за принтери, копирни машини както и такава тоалетна хартия. Доста доставчици на офис консумативи предлагат хартиени продукти с голям процент съдържание на рециклирани материали често на същата цена като на останалите хартиени продукти.
• Изключете скрийн сейвъра на компютъра си! Съвременните монитори не се нуждаят от тази функция за да се удължи живота им – това е просто хабене на енергия.
Запазете водата
• Монтирайте душ намаляващ потока на водата. Изчислено е, че душът изразходва 32% от водата вкъщи. Душовете намаляващи водния поток изразходват не повече от 2,5 галона в минута, а обикновените 4,5 галона в минута. Четиричленно семейство използващо водоспестяващ душ може да намали потреблението си на вода с около 20 000 галона годишно.
• Монтирайте пестящо водата тоалетно казанче за тоалетната чиния. Тоалетните са лакомци за вода. Около 30% от водата използвана в дома „изтича” в тоалетната. Това прави повече от 4 милиарда галона вода в САЩ ежедневно. Ето защо в момента се прокарва нов закон задължаващ всички монтирани тоалетни казанчета да бъдат водоспестяващи. На едно спускане на водата при обикновените казанчета отиват от 3,5 до 5 галона (понякога и повече) докато при водоспестяващите са необходими само 1,6 галона дори и по-малко. Дори и да не строите нова къща в момента вие също можете да се възползвате като поставите в старата си къща едно от тези тоалетни казанчета. Можете да направите старото си казанче по-икономично като поставите в него тухла, някаква бутилка пълна с вода или камъчета. Това намалява количеството вода необходима при едно пускане. Ще спестите повече от 1 галон на пускане.
• Инсталирайте намаляващи потока на вода аератори върху чешмите си. Поставяйки такъв аератор спестявате от 3 до 4 галона на минута когато пуснеш кранчето. Разбира се може да правите и други прости неща като например да спирате водата докато се сапунисвате.
• Отстранете течовете. Ремонтирайте капещите или течащи кранчета възможно най-скоро. Капещата чешма може да ви струва до 20 галона вода дневно. Течащо тоалетно казанче пък – до 200 галона дневно.
• Оформете градината си в хармония с природата във вашия район. Ако засаждате цветя и растения използвайте характерни за вашия район. Отглеждането на местни видове може да ви спести повече от ½ от водата необходима за отглеждането на „чуждестранни” видове. Отглеждайки „жадни” растения в сухи области означава да ги поливате почти до удавяне всекидневно с огромни количества вода. В сухите райони разумния градинар използва растения, които се нуждаят от малко вода, което от своя страна води не само до намаляването на употребата на вода и труд, но и намалява замърсяването, тъй като се използват по-малко торове. Ако все пак ви се налага да поливате градината или поляната си – правете го сутрин рано или късно през деня или само в по-хладни дни за да намалите изпаряването на водата, с която поливате. Оставете тревата ви да израстне малко повече от нормалното. Това ще намали загубите на вода тъй като така ще осигурите повече сянка на корените и ще помогне водата да се задържи по-дълго в почвата.
• В ежедневието си използвайте водата разумно. Водата се хаби много по-бързо отколкото си мислите. Отворено кранче хаби около 5 галона вода на 2 минути. В кухнята си може да спестите 10-20 галона дневно като пускате съдомиялнята машина само когато е пълна. Може да спестите дори повече ако миете чиниите на ръка в мивка, която сте запушили и напълнили с вода вместо да държите водата пусната докато сапунисвате чиниите.
Пускайте пералната машина също само когато е пълна. Вземането на бърз душ също пести много вода. Опитвайте се да спирате водата докато миете тялото си или докато си слагате шампоан.
Метете тротоара или пътеката вместо да ги миете с маркуч при което за 5 минути отиват около 50 галона.
Подкрепяйте органичното фермерство
• Търсете органични продукти. Често те са по-скъпи и се намират по-трудно, но много супермаркети и магазини за зеленчуци с радост биха заредили органична храна ако знаят, че ще имат редовни клиенти. Обсъдете с вашите приятели и съседи дали биха купували органична храна и после говорете с управителя на магазина и му кажете колко души са готови да купуват такава храна. Когато органичните продукти станат по-широкоразпространени, то и цените им ще паднат. Свържете се директно с производителите на органични храни и с доставчиците. Ако можете да намерите магазин в района ви, който би продавал органична храна се свържете и с някой производител или доставчик или отидете до местния зеленчуков пазар.
• Станете член на някоя земеделска кооперация. Между фермерите и потребителите. По този начин потребителя подпомага финансово самите фермери за покриването на разходите за сезона а в замяна получава дял от реколтата. Не всички такива кооперативни ферми произвеждат органични храни, но те всички се борят да работят постоянно.
• Фермери – намалете употребата на пестициди. В цялата страна все по-успешни и умни фермери спират да употребяват пестициди при борбата с различните вредители и започват да прилагат други по-печеливши методи, които намаляват употребата на пестициди.