Концептуални зелени коли

toyota.jpgОт Тойота първи демонстрираха футуристично хибридно превозно средвство по време на Авто Шоуто в Токио през 1995 година. Колата, която притежаваше електрически мотор свързан към газов двигател, беше наречена Тойота Приус (Toyota Prius). Хибридните скептици - тогава и след това - сега остават в мълчание, защото увеличаващите се в цял свят продажби продължават да преминават всякакви очаквания. Коя от днешните диви и нестандартни високо-технологични био концептуални коли ще стане утрешното практично горивно-ефикасно превозно средство? Нека погледнем някои от кандидатите.

Volvo 3CC

Концептуалната кола на Volvo 3CC, във формата на ракета и с три седалки, може да се пригажда към пълната гама от алтернативни системи - от традиционния газ, алтернативни горива като етанол, хибриди и цялостно електрически. Трихиляди литеово-йонни батерии, като тези използвани в лаптоп индустрията, дават еквивалент от 105 конски сили. 3CC има аеродинамичната форма на дву-седалкова спортна кола, но може да приеме и трети пасажер или две деца на своята задна седалка.

Ford Mercury Meta One

Mercury Meta One комбинира хибридна трансмисия с двоен - турбозахранван V-6 дизелов двигател, който работи със смесен био дизел (гориво направено от природни източници като растителни олиа). С тази комбинация, колата е създадена да произвежда сила от V-10, с емисионни нива - достатъчно чисти, за да посрещнат бъдещите изисквания за Нулево емисионни превозни средства.

Daihatsu UFE III

Дайхатсу (Daihatsu), японската автомобилна компания позната със своята компактност, е в процес на развитие на трета генерация на своето UFE (което означава Ултра Горивно Икономична - Ultra Fuel Economy). Това мини-хибридно превозно средство може да превозва три пасажера - един опред и двама отзад. Хибридната система се състои от 660-кубични сантиметра директно-инжектиращ газов двигател, два мотора, и никелово-метална хибридна батерия. Неговата горивна икономичност достига до 169 мили (270 км) на галон (3,9 литра).

Nissan Pivo

Нисан (Nissan) разви три седалкова електрическа кола с формата на балон, наречена Pivo—накратко от pivot (въртене). Тя се движи единствено и само на електричество. Кабината стои върху кръгла платформа, която моге да се върти на 360 градуса и по този начин изключва нуждата от въртене назад при излизане от тясни места.

BMW X3

Баварският X3 комбинира следващо поколение директно инжектиращ вътрешен шест цилиндров двигател с електрически мотор - и суперкапацитатор вместо презареждащите батерии, които повечето хибриди използват. Един суперкапацитатор разрежда цялата си енергия при бързо изгаряне на силата. След това газовия двигател поема докато регенеративният мотор се презареди за ново използване. Системата на БМВ представя скромните 20% подобрение в горивната икономичност пред сегашните си модели.

Toyota Volta

3,3 литровият V-6 газов двигател на Тойота Волта не е свързан директно с гумите. Вместо това задвижването се осъществява от два електрически двигателя. Но истинската полза от комбинирането на газов двигател с два електически мотора е осъществяването на убийствената скорост от 408 конски сили. Хибридният двигател може да осъществи 0 до 100 за 4 секунди.

GM Saab Aero X

Дву-седалковият Saab Aero X няма врати или фиксирано предно стъкло. Вместо това цялото лице на превозното средство се отваря нагоре. В кабината на Saab Aero X липсват всякакви конвенционални бутони и дисплеи, които в случая са заменени с модерната стъклено-акрилна дисплей система, показваща всички данни за колата във формата на триизмерни визуализиации. Интериора на колата е точно толкова иновативен колкото и външният аеродинамичен дизайн. Aero X комбинира турбо-захранване и употребата на био-дизел за достигане на изпълнение от 400 конски сили без да изгори и капка петрол. Двигателят на V6 може да бъде изцяло захранен от чист етанол. Не можете да намерите чист етанол? За Aero X това не е проблематично. Оперативната система на двигателя ще направи нужните пренастройки за приспособяване към всякаква газово-етанолна смесица.

Volkswagen Chameleon

Отвънка микробусчето VW Хамелеон изглежда точно по същият начин както през 1964 година. Но времената се смениха в света на енергетиката и технологиите. От VW промениха старият си делукс микробус от 1964 за новата генерация, инсталирайки литиево-полимерни батерии, които задвижвата цялостно превозното средство. Десет 30-волтови батерии под пода на вана, осигуряват предвижването на 100 мили (160 км). Презареждането им отнема 6 часа. На покрива на вана са инсталирани фотоволтаик (фотоволтаик е технология, която ползва слънчевата енергия за произвеждане на ток) модули като източник на алтернативна енергия.

Концепцията на Honda FCX

Концепцията на Honda FCX има тайно оръжие за осигуряване на по-голяма мощност от нейния хибриден двигател - "гравитацията". От Хонда наричат тази нова технология - "3V" система: "Вертикално газово движение, гръбначен лейаут и ефикасно обемно пакетиране" В 3V схемата, кислород и водород се движат от горната част към долната част на горивно-клетъчната камера и горивните клетки са подредени вертикално в централния тунел за по - ефикасно пакетиране. С тези подобрения колата може да бъде карана дори и при температури по-ниски от -55 градуса Целзий.

GM Sequel

Новата концепция на GM -Sequel, включва подобрения както в положението на горивните клетки, мотор и гуми, така също и изключително компактния дизайн на джипа. С новата си разработка GM увиличиха разстоянието за 1 резервоар водород до 483 километра и сведоха времето от 0-60 под десетте секунди.