Печат
Посещения: 8698

tsunami.jpgВълните цунами, които в края на миналата година съсипаха крайбрежието на Югоизточна Азия и взеха стотици хиляди човешки жертви, промениха необратимо много екосистеми, твърдят експерти на ООН по проблемите на околната среда. Според тях в териториалните води на Шри Ланка например са пренесени няколко липсващи досега видове растения (а може би и животни).

Сред пришълците е тропическото мескитово дърво и т. нар. бодлива круша - разновидност на кактуса. Тези представители на флората виреят в САЩ, Мексико и отчасти в Индийския океан, откъдето са дошли семената им.

Неканените гости ще бъдат сериозна заплаха за местните растения и животни, които може би няма да се приспособят към принудителното съвместно съществуване, смятат мнозина биолози.

Експерти на ООН бият тревога и по друг повод: на всеки 2 минути в риболовните мрежи загива един морски бозайник. В скорошен доклад на Световния фонд за дивата природа се казва, че вследствие на улова всекидневно умират 1000 китове, делфини и други обитатели на океаните и моретата. Ако не се предприемат спешни мерки, 10 популации навярно ще изчезнат от лицето на Земята. Сред тях са делфините в Черно море, атлантическите гърбави делфини и т.н.

Учени от НАСА и Бюрото за геоложки проучвания на САЩ представиха наскоро географския атлас "Една планета - много хора", съставен на базата на сателитни снимки. Фотографиите показват измененията на земната повърхност в продължение на последните няколко десетилетия. На тях се вижда, че с всяка изминала година горите стават все по-малко, а площта на градовете се увеличава (най-много са се разраснали Пекин, Делхи, Дака и Сантяго). Доста притеснително е изчезването на 80 процента от палмовите дръвчета в Ирак и Иран.

Факт е, че средната температура на Земята се е повишила с около 1,2 градуса. Поради това броят и площта на засушаващите се райони непрекъснато расте. Тъй като влажността на почвата и въздуха в тях драстично намалява, добивите от селскостопански култури там главоломно падат.

Глобалното затопляне на планетата ще причини изместване на южните и северните граници на рибните местообитания по посока на полюсите, прогнозират руски, френски, канадски и японски специалисти. Рибите, живеещи в студени и хладни води, лека-полека ще изчезнат, а виреещите в топли басейни ще се размножават със скоростта на геометрична прогресия.

Природният дисбаланс ще рикошира в здравето на хората. В екологичния отчет на ООН за периода 2004-2005 г. се подчертава, че изчезването на растителни и животински видове, разрастването на градовете, замърсяването на крайбрежните води, мащабното строителство на язовири и автомагистрали и др. създават благоприятна среда за поява на нови патогенни микроорганизми и за разпространение на известни и неизвестни инфекциозни болести.

От тази голяма напаст бихме се спасили само ако възстановим равновесието в природата, предупреждават учените. Малцина обаче ги чуват.