Микроби, които живеят под почвата на Марс, са причина за мъглата от метан около Червената планета, твърдят учени от НАСА, цитирани от в. "Сън". Газът е открит с помощта на орбитиращ космически апарат и наземни телескопи.

Нови снимки, направени от марсоходите на НАСА "Спирит" и "Опортюнити" на повърхността на Червената планета, показват скалиста и гола пустиня, която изненадващо напомня на Земята, съобщи в. "Индипендънт".

Снимките, публикувани първо в сп. "Нешънъл джиографик", илюстрират колко поразително марсианският пейзаж прилича на земния.

НАСА е уведомила Белия дом за плановете си скоро да обяви нови значителни открития, направени с апарата Феникс, засягащи „потенциала за живот” на Марс, съобщиха учени пред Aviation Week & Space Technology („Авиационна седмица” и „Космически технологии”). Източникът казва, че новите данни не са за откриването на съществуващ или минал живот на Марс. Данните по-скоро се отнасят за обитаемостта – потенциалната способност на планетата да поддържа живот.

Двигател на тексаски учени ще деформира пространството.

Изследователи от тексаския университет Бейлор работят по създаване на двигател за космически кораб, който е способен да превиши скоростта на светлината, без да нарушава законите на физиката.
Корабът на бъдещето ще може да деформира пространството, като го свива (пред себе си) и го разширява (зад себе си). При достатъчна мощност, такъв летателен апарат ще развива скорост, по-висока от тази на светлината, съобщи наскоро Space.com. 

Индийската космическа агенция планира през 2012-2013 година да изпрати непилотирана мисия на Марс, за да изследва химическия състав на атмосферата и грунта на планетата.

Една от задачите на мисията е да се търсят следи от живот, съобщи в. "Хиндустан таймс". "Марс се появява на нашия хоризонт... Мисиите на САЩ и на Европейската космическа агенция позволиха да бъдат получени интересни данни. Нека видим каква полза може да донесе нашата" - каза Мадхаван Наир, ръководител на Индийската агенция за изследване на космоса.

През следващите 2-3 години Индия предвижда да изпрати първия си непилотиран апарат на Луната. Сондата "Чандраян-1" ще остане на лунна орбита 2 години.

През това време тя трябва да състави нова топографска и минераложка карта на естествения спътник на Земята. Индия предвижда да изстреля първия човек в космоса през 2014 г.

Пилотираният кораб ще бъде изведен на орбита около Земята. Към 2020 г. Индия планира да изпрати пилотирана мисия на Луната.